GÜRÜLTÜ ÖLÇÜMÜ

GÜRÜLTÜ ÖLÇÜMÜ

TESİS ÇALIŞMA ALANI GÜRÜLTÜ ÖLÇÜMLERİ

Tesis çalışma alanı içerisinde belirlenen noktalarda gürültü ölçümlerinin yapılması. – Ölçülen değerlerin tesis yerleşim planı üzerinde gösterilmesi. – Tesis çalışma alanı gürültü ölçümleri İSGÜM yeterlik belgesi kapsamında yer almaktadır.

GÜRÜLTÜ ÖLÇÜMÜ YA DA ORTAM GÜRÜLTÜ ÖLÇÜMÜ NEDİR?

Ortam gürültü ölçümleri iş hijyeni ölçümleri kapsamında yapılır. “Ortam gürültü ölçümü nedir”sorusunu cevaplayacak olursak; işletmelerde bulunan gürültü kaynaklarında, idari binalarda, işletmelerde açık ve kapalı alanlarda anlık gürültü düzeyinin belirlenmesi amacıyla yapılan ölçümler ortam gürültü ölçümleridir.

ORTAM GÜRÜLTÜ ÖLÇÜMÜ NEDEN YAPILIR?

Ortam gürültü ölçümü ya da gürültü ölçümü İş Hijyeni Ölçümleri kapsamında işletmelerde yapılır. Ortam gürültü ölçümü, gürültü kaynağının gürültü düzeyinin belirlenmesi, işitme kayıplarının önlenmesi, gürültü kaynağında iyileştirme yapılması amacıyla işletmelerde yapılır.

ORTAM GÜRÜLTÜ ÖLÇÜMÜ NERELERDE YAPILIR?

Ortam gürültü ölçümü işletmelerde işyerinde yapılan üretim ile doğrudan ilgili ünitelerde, sürekli çalışma olan ve personel bulunan ünitelerde, işyerinde kapalı alanlarda çalışma yapılan tüm noktalar, ofisler, işyerinde kapalı alanlarda çalışma yapılmayan ünitelerde, işletme açık alanında ortam gürültü ölçümü yapılabilir.

ORTAM GÜRÜLTÜ ÖLÇÜMÜ NE SIKLIK İLE YAPILIR? GÜRÜLTÜ ÖLÇÜM PERİYOTU NEDİR?

Mevzuatımızda ortam gürültü ölçümü periyotu ile ilgili bir bilgi yer almamaktadır. Fakat ortam gürültü ölçümü sonrasında işletmedeki gürültü kaynaklarının yerlerinde değişiklik olduğunda, yeni makine alındığında, proseste değişiklik olduğunda ortam gürültü ölçümü tekrarlanmalıdır.Eğer belirtilen değişiklikler olmadıysa işletmenin Risk Analizi yenilenmeden önce İş Hijyeni Ölçümlerinin yenilenmesi gerektiği için ortam gürültü ölçümü yapılır. Bu nedenle ortam gürültü ölçümü çok tehlikeli sınıfta 2 yılda bir, tehlikeli sınıfta 4 yılda bir, az tehlikeli sınıfta 6 yılda bir yeniden yapılmalıdır.Ortam gürültü ölçümüperiyodunu iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin uygun görmesi halinde kısaltılabilir.

GÜRÜLTÜ YÖNETMELİĞİ VE GÜRÜLTÜ SINIR DEĞERİ NEDİR?

Ortam gürültü ölçümü için gürültü yönetmeliği gibi ulusal mevzuatımız bulunmamaktadır.  Ortam gürültü ölçüm sonuçları ulusal mevzuatımızda bir sınır değere tabi olmadığından dolayı gürültü ölçüm raporunda sonuçların değerlendirmesi yapılmamaktadır. Sınır değerler ile değerlendirme yapmamız gerekirse Kişisel Gürültü Ölçümü yapılması gerekir. Kişisel Gürültü ölçümü ile ilgili ulusal mevzuatlarımız da “Çalışanların Gürültü İle İlgili Risklerden Korunmalarına Dair Yönetmelik” bulunmaktadır. Kişisel gürültü ölçümleri hakkında bilgi için “Kişisel Gürültü Ölçümleri” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

ORTAM GÜRÜLTÜ ÖLÇÜMÜ NASIL YAPILIR? ORTAM GÜRÜLTÜ ÖLÇÜM STANDARDI NEDİR?

Ortam gürültü ölçümü işletmelerde gürültü kaynağı yakınında anlık gürültü seviyesini gösteren IEC 61672 standardında belirtilen özellikleri karşılayan Tip 1 (Sınıf 1) veya Tip 2 (Sınıf 2)gürültü ölçüm cihazı ile yapılır. Ortam gürültü ölçüm standardı; İSGÜM(İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü) tarafından uygun görülen TS EN ISO 11201:14.06.2012, TS EN ISO 11202 :05.06.2012, TS EN ISO 11204:12.04.2012, TS ISO 1996-2:26.03.2009 ortam gürültü ölçüm standartları ile veya gürültü ölçümünü yapacak Laboratuvarın kendi geliştirmiş olduğu işletme içi metoduyla yapılması uygun olur.

ORTAM GÜRÜLTÜ ÖLÇÜMÜNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR?

Ortam gürültü ölçümünde ölçüm noktaları ve gürültü kaynakları doğru tespit edilmelidir. Bunun için işletme yetkilisinden yerleşim planı ve makine yerleşim planı istenir. İşletmenin tüm açık ve kapalı alanlarında gürültü kaynakları belirlenir. İşletme yetkilisi ortam gürültü ölçüm noktaları ve gürültü ölçüm tekniği konusunda bilgilendirilir. İşletmenin gürültü ölçümü sırasında tam kapasite ile çalışması önemlidir.

ORTAM GÜRÜLTÜ ÖLÇÜM RAPORU NEDİR?

Ortam gürültü ölçüm raporu işletmelerde gürültü kaynağında yapılan ortam gürültü ölçüm değerleri sonucunda hazırlanır. Ortam gürültü ölçüm raporunda gürültü ölçüm cihazı bilgisi, gürültü ölçüm standardı, gürültü ölçümü konusunda genel bilgi, ortam gürültü ölçümü sırasındaki ortam koşulları(sıcaklık, nem, basınç), ortam gürültü ölçüm noktaları ve gürültü seviyeleri yer alır.

ORTAM GÜRÜLTÜ ÖLÇÜMÜNÜ KİMLER YAPAR?

Ortam gürültü ölçümünü Türk Akreditasyon Kurumundan (TÜRKAK) akredite olmuş ve İSGÜM(İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü) tarafından İş Hijyeni Laboratuvarı olarak ortam gürültü ölçümünden yetki almış laboratuvarlar yapabilirler. Firmamız TÜRKAK ve İSGÜM’den yetki almış olup Ankara’da ortam gürültü ölçümü yapan laboratuvarlar arasında yer almaktadır.

[safir_mainheading title=”Gürültü Ölçümü Hizmet Açıklaması” icon=”ayar”]

[safir_list]

  • AAAAAA
  • AAAAA

[/safir_list]

[safir_mainheading title=”Ürün Görselleri” icon=”foto”]

Başkent İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi, 17020 TÜRKAK akredite bir kuruluştur.

İSGÜM Tarafından Yetkilendirilmiş İş Hijyeni Ölçüm Test ve Analizi Yapan Laboratuvarlar arasında ilk yetki alan kuruluş arasında yer almaktadır.

[safir_mainheading title=”Merak Edilenler” icon=”soru”]

[safir_faq question=”soru 1?” answer=”cevap1″]

[safir_faq question=”soru 2?” answer=”cevap 2 “]

[safir_faq question=”soru 1?” answer=”cevap1″]

[safir_faq question=”soru 2?” answer=”cevap 2 “]

[safir_faq question=”soru 1?” answer=”cevap1″]

[safir_faq question=”soru 2?” answer=”cevap 2 “]

İş Hijyeni Ölçümleri hakkında, İş Hijyeni Ölçüm Test ve Analiz Laboratuvarlarımızdan destek alabilirsiniz

[safir_mainheading title=”Ürün ile İlgili Kampanyalar” icon=”kampanya”]

[safir_descriptionbox header=”İş Hijyeni Ölçüm Test ve Analiz Laboratuvarlarımız her zaman hizmetinizde” content=”Türkiyenin her bölgesinde İş Hijyeni Ölçümleri yapılmaktadır.” icon=”deney” bg=”sky”]

Sağlıklı ve güvenli günler dileriz.

error: Content is protected !!
Scroll to Top