Ostim Mahallesi, 1148. Sokak no:4, Yenimahalle/Ankara, Türkiye
+90 312 213 13 50

HAVALANDIRMA TESİSATI KONTROL RAPORU

HAVALANDIRMA TESİSATI KONTROL RAPORU

HAVALANDIRMA TESİSATI KONTROL RAPORU

İşveren iş yerlerinde solunan havanın iş sağlığı ve güvenliğine uygun kalitede olmasını sağlamakla yükümlüdür. İşyeri dışında kullanılan taşıma araçları veya taşıma araçlarının içindeki işyerleri, yapı ve benzeri geçici veya hareketli iş alanları ve iş sağlığı ve güvenliği açısından etkileşim içerisinde olamayacak kadar uzak tarım ve orman alanları hariç bütün iş yerlerinde havalandırma tesisatı kontrolünün yapılması ve havalandırma tesisatı kontrol belgesinin bulundurulması zorunludur.

Havalandırma sistemleri genel ve lokal olmak üzere ikiye ayrılır. Genel havalandırma, temiz havanın verilmesi veya içerideki havanın çekilmesi şeklinde bulunduğu alanın havasının değişimini sağlar. Lokal havalandırma ise kirleticilerin ortama yayılmadan kaynağından direk emerek dışarı taşınmasıyla sadece küçük bir bölgenin havasının temiz tutulmasını sağlar. Bunun için spiralli ve eğilebilen hortumlar kullanılır ve bunlar makinaların içlerinde direk oluşan kirleticilerin çekilmesini sağlar.

Kanunen yaptırılması zorunlu olan havalandırma tesisatının kontrolü, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine ve ilgili diğer TSE ve Amerikan Standartlarına göre hazırlanan havalandırma periyodik kontrol formlarımıza göre yapılmaktadır. Gerçekleştirdiğimiz kontrollerden sonra hazırladığımız havalandırma periyodik kontrol raporlarımızın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ulusal ve uluslararası platformlarda geçerliliği vardır.

HAVALANDIRMA TESİSATI KONTROLÜ Hizmet Açıklaması

  • Yönetmelikte ve standartlarda belirtilen şartlara uygun olarak yapılan havalandırma tesisatının periyodik kontrolleri
  • Havalandırma tesisat kontrolü ve hava akım hesaplamaları
  • Uygun olan ve uygun olmayan durumlar ve uygunsuzluklar karşısında yapılması gereken aksiyonların raporda belirtilmesi
  • Yönetmelikte ve standartlarda belirtilen şartlara uygun olarak hazırlanan havalandırma sistemi periyodik kontrol raporları

Ürün Görselleri

Başkent İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi, Muayene kuruluşları TS EN ISO/IEC 17020 Standartından TÜRKAK tan akreditedir.

Merak Edilenler
Havalandırma periyodik kontrol yönetmeliği nedir?
25.04.2013 tarihli, 28628 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kontrollerimizde temel aldığımız yönetmeliktir.
Havalandırma tesisatı periyodik kontrolünü kimler yapabilir?
Havalandırma periyodik kontrolünü İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde belirtildiği üzere makine mühendisleri, makine yüksek mühendisleri ve makine teknikerleri yapabilmektedir. Personelimiz iş ekipmanlarının periyodik kontrolünde yetkilendirilmiş ve sertifikalı, alanında uzman kadrodan oluşmaktadır.
Havalandırma tesisatı periyodik kontrol raporu süresi ne kadardır?
Havalandırma tesisatı kontrol raporu için periyodik kontrol süresi yönetmelikte belirtildiği üzere 1 yıldır. Hazırlanan raporların kontrol tarihinden itibaren 1 yıl geçerliliği vardır.
Havalandırma tesisatı periyodik kontrolü nasıl yapılır?
Havalandırma sistemi kontrolden geçirilir, havalandırma menfezi kontrol edilir ve havalandırma tesisatının projeye uygunluğu kontrol edilir. Daha sonra hava akımını içeren hesaplamalarda periyodik kontrol işlemi gerçekleştirilir..

İş Ekipmanlarının Periyodik Test ve Kontrolü için firmamızdan destek alabilirsiniz.

Ürün ile İlgili Kampanyalar
Başkent İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi 17020 Akredite bir kuruluş olarak, İş Ekipmanlarının Periyodik Test ve Kontrolünde her zaman yanınızdadır.
Türkiyenin her bölgesinde İş Ekipmanlarının Periyodik Test ve Kontrolü yapılmaktadır.

Sağlıklı ve güvenli günler dileriz.

error: Content is protected !!
Call Now Button