Ostim Mahallesi, 1148. Sokak no:4, Yenimahalle/Ankara, Türkiye
+90 312 213 13 50

KOMPRESÖR PERİYODİK KONTROLÜ

KOMPRESÖR PERİYODİK KONTROLÜ

KOMPRESÖR PERİYODİK KONTROLÜ

Kompresör hava tanklarında hava basıncın artırılmasıyla oluşan enerji, sıkıştırılan basınçlı hava pnömatik sistemlerde kullanılmaktadır. Kompresör hava tankı seçimi için motor gücü ve gerekli olan enerji göz önüne alınmalıdır. Kompresör hava tankları iş güvenliği ve güvenli kullanım için bakım ve kontrollerden geçirilmelidir. Kompresör periyodik kontrolü ve Kompresör hava tankı periyodik kontrolleri firmamızca uzman ekibimiz tarafından yapılmaktadır. Kanunen yaptırılması zorunlu olan kompresör periyodik kontrolü ve hava tankı periyodik muayeneleri İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine, TS 1203 EN 286-1, TS EN 13445-5 standartları ile ilgili diğer TSE ve Amerikan Standartlarına göre hazırlanan kompresör hava tankı periyodik kontrol formlarımıza göre yapılmaktadır. Firmamız TS EN ISO/IEC 17020 akreditasyonuna sahiptir. TÜRKAK Akreditasyon kapsamımız içerisinde kompresör hava tankı periyodik kontrollerini yapmaktayız. Gerçekleştirdiğimiz kontrollerden sonra onaylı olarak hazırladığımız Kompresör periyodik kontrol raporu ve kompresör hava tankı periyodik kontrol raporlarımızın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ulusal ve uluslararası platformlarda geçerliliği vardır.

KOMPRESÖR PERİYODİK KONTROLÜ Hizmet Açıklaması

  • Yönetmelikte ve standartlarda belirtilen şartlara uygun olarak yapılan kompresör periyodik kontrolleri ve hava tankı periyodik kontrolü
  • Kompresör hava tankı ekipmanları kontrolü ve yük testleri
  • Uygun olan ve uygun olmayan durumlar ve uygunsuzluklar karşısında yapılması gereken aksiyonların raporda belirtilmesi
  • Yönetmelikte ve standartlarda belirtilen şartlara uygun olarak hazırlanan kompresör hava tankı periyodik kontrol raporları
  • TÜRKAK Akreditasyonlu hazırlanan kompresör hava tankı periyodik kontrol raporları

Ürün Görselleri

Başkent İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi, Muayene kuruluşları TS EN ISO/IEC 17020 Standartından TÜRKAK tan akreditedir.

Merak Edilenler
Kompresör hava tankı periyodik kontrol yönetmeliği nedir?
25.04.2013 tarihli, 28628 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kontrollerimizde temel aldığımız yönetmeliktir.
Kompresör hava tankı periyodik kontrolünü kimler yapabilir?
Kompresör hava tankı periyodik kontrolünü İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde belirtildiği üzere makine mühendisleri, makine yüksek mühendisleri ve makine teknikerleri yapabilmektedir. Personelimiz iş ekipmanlarının periyodik kontrolünde yetkilendirilmiş ve sertifikalı, alanında uzman kadrodan oluşmaktadır.
Kompresör hava tankı periyodik kontrol süresi ne kadardır?
Kompresör hava tankı periyodik kontrol süresi yönetmelikte belirtildiği üzere 1 yıldır. Hazırlanan raporların kontrol tarihinden itibaren 1 yıl geçerliliği vardır.
Kompresör hava tankı periyodik kontrolü nasıl yapılır?
Kompresör hava tankı teknik özellikleri, kapasitesi kompresör hava tankı periyodik kontrol formuna kayıt edilir. Kompresör hava tanklarının periyodik bakımları kontrol edilir. Kompresör hava tankı deformasyonu kontrolü, bağlantıları ve filtrelerinin kontrollerini içeren periyodik muayene yapılır. Kompresör hava tankı gerekli şartları sağlıyorsa kompresör hava tankına hidrostatik basınç testi yapılır.
Kompresör hava tankı hidrostatik basınç testinden önce yapılması gereken hazırlıklar var mıdır?
Kompresör hava tankının muayenesinden önce kompresör hava tankının genel bakım ve temizliği yapılmalıdır. Kompresörün çalıştırılmasını sağlayan elektrik şalteri kapatılmalıdır. Hava tankı içerisindeki basınçlı hava tahliye musluğundan tamamen boşaltılmalıdır. Hava tankı üzerindeki emniyet ventili sökülmelidir. Kompresör üzerindeki basınçlı hava çıkış borusu, çek valf hava tankı ile bağlantılı olacak şekilde sökülmelidir. Hava tankı üzerindeki basınçlı hava çıkış borusu (tesisat tarafı) vanası kapatılmalıdır. Hava tankı içerisinde hava kalmayacak şekilde (taşıncaya kadar) tamamen su ile doldurulmalıdır. Doldurulan su oda sıcaklığında olmalıdır. Doldurulan suyun sıcaklığı donma riskinin olmayacağı sıcaklıkta olmalıdır. Basınç deneyi sırasında basınca maruz kalan parçaların gevrek kırılma riski dikkate alınarak suyun sıcaklığının fazla da olmaması gerekmektedir.

İş Ekipmanlarının Periyodik Test ve Kontrolü için firmamızdan destek alabilirsiniz.

Ürün ile İlgili Kampanyalar
Başkent İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi 17020 Akredite bir kuruluş olarak, İş Ekipmanlarının Periyodik Test ve Kontrolünde her zaman yanınızdadır.
Türkiyenin her bölgesinde İş Ekipmanlarının Periyodik Test ve Kontrolü yapılmaktadır.

Sağlıklı ve güvenli günler dileriz.

error: Content is protected !!
Call Now Button