Ostim Mahallesi, 1148. Sokak no:4, Yenimahalle/Ankara, Türkiye
+90 312 213 13 50
PARATONER ÖLÇÜMÜ

Paratoner Ölçümü

Yıldırımlar gerçekleştiği zaman en çok büyük yerleşim yerlerine ve sanayi bölgelerine düşmektedir. İşyerlerinde paratoner konusunda önlem alınmalı ve düzenli olarak kontrollerden geçmesi sağlanmalıdır. Paratoner yıldırım düşmesi sırasında elektrik tesisatının dolayısıyla da kullanılan makine ve ekipmanların zarar görmesini engeller. Kanunen yaptırılması zorunlu olan paratoner periyodik muayeneleri İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği, Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği ve Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği ile birlikte Yıldırımdan Korunma Yönetmeliği ilgili diğer TSE ve Amerikan Standartlarına göre hazırlananparatoner periyodik kontrol formlarımıza göre yapılmaktadır. Topraklama ölçümleri FLUKE 1653B model Multifunction Testercihazlar ile gerçekleştirilmektedir. Gerçekleştirdiğimiz kontrollerden sonra hazırladığımız paratoner periyodik kontrol raporlarımızın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ulusal ve uluslararası platformlarda geçerliliği vardır.

Paratoner Ölçümü Hizmet Açıklaması

  • Başkent İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi konusunda uzman ekip ve ekipmanlarıyla, paratoner tesisatının uygunluğu, tesisatın eksikliği ve gerekli güvenlik şartlarını taşıyıp taşımadığını, olması gereken ölçüm değerlerinde olup olmadığını, paratoner tesisatının uluslararası Paratoner standartlarına uygun kriterleri sağlayıp sağlamadığını Paratoner Ölçüm Raporunda tüm bilgiler yer alır.
  • 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre gerekli olan periyodik test ve kontroller mevzuata ve ilgili standartlara uygun şekilde uzman ekip ve ekipmanlarımız tarafından sağlanmaktadır.
  • Yönetmelikte ve standartlarda belirtilen şartlara uygun olarak yapılan paratoner periyodik kontrolleri
  • Paratoner uygunluğunun gözle kontrolü ve ölçüm değerlerinin standartlardan belirtilen sınır değerlerle karşılaştırılması
  • Uygun olan ve uygun olmayan durumlar ve uygunsuzluklar karşısında yapılması gereken aksiyonların raporda belirtilmesi
  • Yönetmelikte ve standartlarda belirtilen şartlara uygun olarak hazırlanan paratoner kontrol raporları

Ürün Görselleri

Periyodik Test ve Kontroller Ölçümlerinde saha çalışmalarımız…

Merak Edilenler
Paratoner ölçümü ne kadar zamanda yapılır?
Paratoner ölçümleri, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre periyodik olarak yılda bir kez yaptırılması yasal zorunluluktur.
Paratoner nedir?
Paratoner, konut, işyeri, fabrika gibi bina ve tesislerin yıldırımın düşmesine karşı gerekli korumayı sağlayan düzenek sistemidir.
Paratoner nasıl çalışır?
Bina çatısının veya geniş alanda yüksek bir direk üzerine yerleştirilen sivri uçlu madeni çubuk gibi görünen Paratoner, şimşek çakmaları sırasında gelen elektrik akımını üzerine çekerek toprağa akmasını sağlamaktadır. Yıldırımdan kaynaklanan yüksek elektrik akımı, iletken çubuktan kablo üzerinden toprağa gömülen bakır iletken levhadan toprağa geçerek aktarılır.
Paratoner periyodik kontrol yönetmeliği nedir?
25.04.2013 tarihli, 28628 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kontrollerimizde temel aldığımız yönetmeliktir.
Paratoner periyodik kontrolünü kimler yapabilir?
Paratoner periyodik kontrolünü İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde belirtildiği üzere elektrik mühendisleri, elektrik yüksek mühendisleri ve elektrik teknikerleri yapabilmektedir. Personelimiz iş ekipmanlarının periyodik kontrolünde yetkilendirilmiş ve sertifikalı, alanında uzman kadrodan oluşmaktadır.
Paratoner periyodik kontrol süresi ne kadardır?
Paratoner periyodik kontrol süresi yönetmelikte belirtildiği üzere 1 yıldır. Hazırlanan raporların kontrol tarihinden itibaren 1 yıl geçerliliği vardır.
Paratoner periyodik kontrolü nasıl yapılır?
Paratoner gözle kontrolden geçirilir. Paratonerin doğru çalıştığı ve topraklaması kontrol edilir. Paratonerin iletken ve yalıtkanlarında herhangi bir arıza veya kırılma, bükülme, yıpranmanın oluşup oluşmadığı, kaynak ve bağlantı noktalarının sağlamlığı kontrol edilir.

Periyodik Test ve Ölçümler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ürün ile İlgili Kampanyalar
İş Ekipmanlarının Periyodik Test ve Kontrolü için Başkent İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi yanınızdadır.
İş Ekipmanlarının Periyodik Test ve Kontrolü için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Sağlıklı ve güvenli günler dileriz.

Paratoner Ölçümü
error: Content is protected !!
Call Now Button