Ostim Mahallesi, 1148. Sokak no:4, Yenimahalle/Ankara, Türkiye
+90 312 213 13 50

ELEKTRİK TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ

ELEKTRİK TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ

ELEKTRİK TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ

İşveren işyerinde elektrik tesisatının güvenli kullanımını sağlamakla yükümlüdür. Özellikle üretim yapılan iş yerlerinde makina ve ekipmanların güvenli kullanımı ve kullanım sırasında elektrik akımının makinalara ve operatörlere zarar vermemesi için uygun topraklama yapılmış olması gerekmektedir. Kanunen yaptırılması zorunlu olan elektrik topraklama ölçümü, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine ve ilgili diğer TSE ve Amerikan Standartlarına göre hazırlanan elektrik topraklama ölçümü formlarımıza göre yapılmaktadır. Gerçekleştirdiğimiz kontrollerden sonra hazırladığımız elektrik topraklama raporu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ulusal ve uluslararası platformlarda geçerliliği vardır. Firmamızda topraklama ölçümlerinde genellikle kullanılan cihazlar;

MEGGER DET3TD Model ve 1011322253 seri numaralı Digital Ground Tester ve FLUKE 1653B model ve 2669054 seri numaralı Multifunction Tester. Bu cihazların kalibrasyonları yapılmaktadır ve kalibrasyon belgeleri rapora da eklenmektedir.

ELEKTRİK TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ Hizmet Açıklaması

  • Yönetmelikte ve standartlarda belirtilen şartlara uygun olarak yapılan elektrik topraklama tesisatının periyodik kontrolleri
  • Elektrik topraklama tesisatının gözle kontrolü ve ölçüm cihazında kaydedilen değerlerle sınır değerlerin karşılaştırılması
  • Uygun olan ve uygun olmayan durumlar ve uygunsuzluklar karşısında yapılması gereken aksiyonların raporda belirtilmesi
  • Yönetmelikte ve standartlarda belirtilen şartlara uygun olarak hazırlanan elektrik topraklama periyodik kontrol raporları

Ürün Görselleri

Başkent İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi, Muayene kuruluşları TS EN ISO/IEC 17020 Standartından TÜRKAK tan akreditedir.

Merak Edilenler
Elektrik topraklama ölçümü yönetmeliği nedir?
25.04.2013 tarihli, 28628 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kontrollerimizde temel aldığımız yönetmeliktir.
Elektrik topraklama ölçüm raporu kimler yapabilir?
Elektrik topraklama raporunu İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde belirtildiği üzere elektrik mühendisleri, elektrik yüksek mühendisleri ve elektrik teknikerleri yapabilmektedir. Personelimiz iş ekipmanlarının periyodik kontrolünde yetkilendirilmiş ve sertifikalı, alanında uzman kadrodan oluşmaktadır.
Elektrik topraklama ölçüm raporu süresi ne kadardır?
Elektrik topraklama ölçümü raporu süresi yönetmelikte belirtildiği üzere 1 yıldır. Hazırlanan raporların kontrol tarihinden itibaren 1 yıl geçerliliği vardır.
Elektrik topraklama ölçümleri nasıl yapılır?
Elektrik topraklama tesisatı uygunluğu kontrolden geçirilir, pano ve gözdeler kontrol edilir. Elektrik topraklama ölçüm cihazıyla topraklama değerleri ölçülür ve standartlarda belirtilen sınır değerlere göre karşılaştırma yapılır.
Elektrik topraklama ölçümü kaç olmalıdır?
Elektrik topraklama ölçümü değeri kablo kesiti, akım ve sigorta türüne göre her nokta için ayrı hesabı yapılarak oması gereken değer hesaplanarak belirlenir. Ölçülen değerin hesaplanan değerden düşük yada eşit olması beklenir. Topraklama ölçüm değeri olması gereken hesaplanan değerden yüksek çıkarsa uygun olmadığını gösterir.

İş Ekipmanlarının Periyodik Test ve Kontrolü için firmamızdan destek alabilirsiniz.

Ürün ile İlgili Kampanyalar
Başkent İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi 17020 Akredite bir kuruluş olarak, İş Ekipmanlarının Periyodik Test ve Kontrolünde her zaman yanınızdadır.
Türkiyenin her bölgesinde İş Ekipmanlarının Periyodik Test ve Kontrolü yapılmaktadır.

Sağlıklı ve güvenli günler dileriz.

error: Content is protected !!
Call Now Button